Yapay Zeka

Posted by

Yapay zeka tanımı için, bilgisayarlarında artık insanlar gibi düşünmeleri için yapılan çalışmalar diyebiliriz. Yapay zekaya kendisine sorulan bir soruyu yine yazılımına yüklenen soruların cevapları içerisinden rasyonel olanı seçerek cevaplandırır. Günümüzde yapay zekaya olan ilgide hayli artmaktadır. Detaya girecek olursak, yapay zekada iki unsur bulunur. Makine öğrenimi(Machine learning), Derin öğrenme(Deep learning).

Makine Öğrenimi derin öğrenmeyi kapsayan bir başka yapay zeka alt bilim dalıdır. Makine öğrenmesini makinenin kendisine sağlanan verilerle mantıklı ve gerçekçi sonuçlar türetmesini tasarladığı yol olarak nitelendirebiliriz.

Derin öğrenme ile makine öğrenme birbirine oldukça benzer yapıdadır. Derin öğrenme beynimizi andıran bir çalışma prensibine sahiptir. Makine öğrenmede özellikler dışarıdan tanıtılır ve çizilen çerçeve içerisinden cevap beklenir. Ancak derin öğrenme kendi kurallarını kendisi koymaktadır. Nesneleri ayırt etme konusunda kendi işlemleri ile ayırt etme becerisine sahiptir.

Yapay zeka uygulama alanları olarak

1-Ses tanıma

Çağrı merkezleri en güzel örnektir. Artık çağrı merkezlerini aradığımızda sesimizi tanıyıp biz olduğumuzu anlayabilmektedir.

2-Görüntü işleme

Sürücüsüz araçlarda ki yapay zekalar da görüntü işleme özelliği kullanılmaktadır.

3- Doğal dil işleme

Google arama motoruna aramak istediğiniz kelimeleri yazıp onayladınız. Ancak 2 kelimeyi de harflerinden dolayı yanlış yazdınız. İşte o noktada “Bunu mu demek istediniz?” cümlesi doğal dil işlevini belirtir.

4-Muhakeme

Yapay zekanın Dünya’da gördüğü ilginin şüphesiz muhakeme yeteneği olduğu aşikar. Olaylar hakkında yapay zekanın durumu düzüp rasyonel bir karara varması beklenir.

olarak sıralayabiliriz.

Her ne kadar yapay zeka konusunda insanlık adına bazı senaryolar üretilse de süreci etkin şekilde yöneten insanoğlunun bu durumdan etkilenmesi asgari düzeyde tutulabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir